+420 608 310 953
ItalianChinese (Traditional)FrenchGermanGreekRussian
Menu ikona Menu

Doprava po Praze

Metro

Tři trasy pražského metra v kombinaci s tramvajemi a autobusy umožňují dostat se na potřebnou adresu velmi rychle a pohodlně. Pražské metro, jehož celá síť dosahuje téměř 60 km, má trasy A, B a C, které procházejí centrem města. Metro jezdí denně od 5:00 do 24:00 hod. Intervaly jsou v dobách ranní a odpolední špičky kolem dvou minut, v nočních hodinách se pohybují kolem deseti minut. V pátek a sobotu je provoz metra prodloužen do 01:00 s návazností dalších nočních spojů.

Tramvaje

Tramvajová doprava je nejstarší v Praze a skvěle se doplňuje s metrem. Přes den mají tramvaje, podobně jako metro, intervaly velmi krátké a obvykle nepřesahují deset minut (o víkendech jsou intervaly spojů u tramvají zpravidla 15 minut). Denní provoz tramvají končí obvykle krátce po půlnoci, poslední linky jedou tak, aby navazovaly na poslední vlaky metra. Pak následuje noční provoz tramvají. Jde o linky, které mají dvouciferná označení začínající číslem 5. Noční tramvaje na sebe čekají v místech křižování a navazují na noční autobusy, které jsou značeny trojcifernými číslicemi také začínajícími pětkou. Intervaly nočních tramvají jsou obvykle půlhodinové. Noční tramvaje přestávají jezdit kolem páté hodiny ranní, kdy začíná denní provoz.

Autobusy

Provoz autobusové dopravy se týká především okrajových částí města. Autobusy navazují na konečné stanice jednotlivých tras metra a podílí se i na zajišťování dopravy příměstských linek řady 300 v okolí Prahy. Jedinou linkou, která projíždí centrem města, je autobus č. 133, který má konečnou stanici na Palachově náměstí nedaleko Karlova mostu či Staroměstského náměstí.

Pražské přívozy

Součástí pražské hromadné dopravy je vyjma autobusů, tramvají a metra také šest přívozů, které zajišťují dopravu přes Vltavu. Novodobá historie pražských přívozů je spojena s rokem 2005, kdy došlo k jejich zahrnutí do hromadné dopravy. Jako první byl zprovozněn přívoz P1 zajišťující spojení Sedlce a Zámků na severním okraji Prahy. V následujících dvou letech vznikly další dva přívozy P2 a P3 a v roce 2008 po schválení celého záměru Radou hl. m. Prahy byl zahájen provoz na dvou dalších lodních linkách P4 a P5.

Lanovky

V Praze najdete tři lanovky a všechny jsou velkou turistickou atrakcí, už kvůli tomu, že nabízejí zajímavé výhledy na historické město Praha. Nejstarší a také největší je lanovka na Petřín, která je zahrnuta do systému pražské hromadné dopravy, protože kromě báječných vyhlídek na město neobyčejně urychlí cestu z centra na Strahov a navíc je rychlou cestou na Štefánikovu hvězdárnu, Petřínskou rozhlednu a Bludiště na Petříně.

Lanovka v Zoo Praha usnadňuje výstup do horních částí zahrady a zároveň je také atrakcí pro návštěvníky zoo, zvlášť při dobrém počasí. Obě lanovky má ve správě Dopravní podnik hl. města Prahy.


Třetí lanovka slouží německým a rakouským turistkám k zahlédnutí zpěváka Karla Gotta. To se říká o krátká pozemní lanovce, která od roku 1996 spojuje dvě části hotelu Mövenpick na Smíchově. Kabina pro 12 osob se naklání při jízdě tak, aby zůstala podlaha ve vodorovné poloze. Lanovka je zdarma a je z ní výhled na část Smíchova a také vilu Karla Gotta na Bertramce.

Ceny jízdného v Praze naleznete na: www.dpp.cz